|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Blade Coffee Grinders |
| Application: | Home |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Product name : Electric Coffee Machine Gua Mini Coffee Machine Model No: CG-016 |
|
| 1.Main body of SS and ABS with silver painting | |
| 2.20 Bar powerful pressure Italy ULKA pump | |
| 3.Product size :385*355*330 mm | |
| 4.Main body of SS and ABS with silver painting | |
| 5. 20 Bar powerful pressure Italy ULKA pump | |
| 6.Water tank capacity: 2.6L, Bean box capacity: 220g | |
| 7.58mm commercial brewing funnelr SUS filter | |
| 8.Single or double heating system | |
| 9.With PID intelligent temperature control for more accurate and stable temperature | |
| 10.With 30 grind settings to meet different demands | |
| 11.Coffee grinder with innovative system | |
| 12.Flowmeter for controlling cup volume accurately | |
| 13.Powerful forthing system to make cappuccino and latte | |
| 14.With overheating and overpressure protected device | |
| 15.Detachable frothing nozzle for easy cleaning | |
| 16.Detachable drip tray for easy cleaning | |
| 17. With flow meter and pressure meter Touch sensing (IMD panel) functionfor one cup grind, two cup grind, one cup espresso, two cup espresso, hot water, milk frothing | |
| Specification | |
| Voltage | 220-240V 50/60Hz |
| Power | 2300W |
| Material | Stainless steel cup |
| Print logo | Yes |
| Home use | Yes |
| Cord length | 100 m |
| Plug | VDE |
| Origin | China (mainland) |
| Certificate | GS/CE/CB/RoHS |
| Packing details : | |
| Gift box size : | 410*385*365 mm |
| Carton size : | 420*395*375 mm |
| Packing type: | 1pcs/ctn |
| N.W./G.W.: | 12.4/16.5KG |
| Loading qty (20'/40'/40HQ): | 400/800/948pcs |
| Loading Port : | Ningbo |
| Payment terms: | 30% deposit , the balance against the copy of BL or LC at sight |
| MOQ : | 3000 PCS |

