Electric Coffee Mill 200W 5g
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Blade Coffee Grinders |
| Application: | Home |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2019
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Exhibition Experience
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
Sign In to see all verified strength labels (13)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- CG002
- Degree of Grind
- Fine Grind
- Power
- Less than 300W
- Capacity
- Under 5 Cups
- Power Source
- Electric
- Grind Speed Adjustment
- Unadjustable
- Power-off Protection
- Power-off Protection
- Automatic Filtration
- Automatic Filtration
- Housing Material
- ABS
- Certification
- LFGB, RoHS, EMC, CE, CB
- Product Name
- Electric Coffee Bean Grinder
- Material
- ABS + Ss Blade
- Button
- 1 Pluse Button Operation
- Function
- Grind to Coffee Power Shortly
- Cord
- 0.75m
- safety
- Will Not Work If Lid Not in Place
- Color
- Any Color Is Available
- Cups
- Under 5 Person ( 80g Max )
- Grinding Mechanism
- SS304 Blades
- Product Weight
- 610g
- Transport Package
- Gift Box + Export Caton
- Specification
- 80g
- Trademark
- OEM
- Origin
- Made in China (Mainland )
- HS Code
- 8509409000
- Production Capacity
- 50000PCS Per Week
Packaging & Delivery
- Package Size
- 33.00cm * 24.58cm * 43.20cm
- Package Gross Weight
- 1.000kg
Product Description
| Product name : Electric coffee mill Model No : CG002 | |
|
1.Coffee grinder for coffee beans
|
|
| 2.Capacity: Max 80g | |
| 3.Safety lock | |
| 4.Stainless steel blades | |
| 5.1 Pluse button operation | |
| 6.Cord storage | |
| 7.Anti-slip feet | |
| Specification | |
| Voltage | 220-240V 50/60Hz |
| Power | 150W or 200W for selection |
| Material | ABS + SS blades |
| Print logo | Yes |
| Home use | Yes |
| Cord length | 0.75m |
| Plug | VDE |
| Certification | CE,ROHS ,LFGB |
| Origin | China (mainland) |
| Packing details : | |
| Gift box size : | 11.5*10.5*20.6 cm |
| Carton size : | 33*24.58*43.2 cm |
| Packing type: | gift box + cartons |
| N.W./G.W.: | 8.23/8.66kgs (12pcs /ctn) |
| Loading qty (20'/40'/40HQ): | 9792/17278/22032pcs |
| Loading Port : | Ningbo |
| Payment terms: | 30% deposit , the balance against the copy of BL or LC at sight |
| MOQ : | 4000PCS |


Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Coffee Maker & Grinder
- Coffee grinder
- Electric Coffee Mill 200W 5g
Related Categories
Hot Searches
More