|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Soleplates Material: | Stainless Steel |
| Power: | >1500W |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Product name : Electric Steam and Dry Iron Station Model No:EI-HG05 |
|
|
1.VOLTAGE(V):230V,FREQUENCY(Hz):50HZ
|
|
| 2.TOTAL POWER(W):iron 800W/ boiler 1500W | |
| 3.TOTAL POWER CORD LENGTH(M):1.8 | |
| 4.STEAM OUTPUT(G/MIN):80g/min under real pressure 3.5bar | |
| 5.WATER TANK CAPACITY(ML):900ml | |
| 6.Stainless steel boiler with pressure switch and solenoid valve with pump | |
| 7.Shot steam release and continuous steam lock button on iron | |
| 8.With one mechanical ON/OFF switch for iron and boiler | |
| 9.Power indicator light,Steam ready indicator light/Low water indicator light | |
| 10.Product botton hole for easy cleaning and maintenance | |
| 11.Steam and dry iron,Continuous detachable refilling water tank | |
| 12.Adjustable steam dischange,Temperature regulator | |
| 13.Stainless steel iron base Surface,Ceramic painting soleplate | |
| Specification | |
| Voltage | 220-240V 50/60Hz |
| Power | |
| Material | |
| Print logo | Yes |
| Home use | Yes |
| Cord length | 0.75m |
| Plug | VDE |
| Certification | CE,ROHS ,LFGB |
| Origin | China (mainland) |
| Packing details : | |
| Gift box size : | |
| Carton size : | |
| Packing type: | Gift box + Carton |
| N.W./G.W.: | |
| Loading qty (20'/40'/40HQ): | |
| Loading Port : | Ningbo |
| Payment terms: | 30% deposit , the balance against the copy of BL or LC at sight |
| MOQ : | 2000PCS |

