1.25L/10 Cup Electric Drip Coffee Maker Machine with Stainless Steel Decoration
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Blade Coffee Grinders |
| Application: | Home |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2019
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Exhibition Experience
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
Sign In to see all verified strength labels (13)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- CG-006
- Degree of Grind
- Fine Grind
- Power
- 800W
- Capacity
- 1.25L
- Power Source
- Electric
- Grind Speed Adjustment
- Unadjustable
- Power-off Protection
- Without Power-off Protection
- Automatic Filtration
- Without Automatic Filtration
- Housing Material
- Stainless Steel
- Certification
- cETL/ETL/FDA/CE/GS/ RoHS/Weee/Reach/Pah/LFGB/Dgccr
- Quantity/CTN
- 6 PCS
- Scence
- Home
- Packing
- Gift Box
- Certificate
- cETL/ETL/FDA/CE/GS/ RoHS/Weee/Reach/Pah/LFGB/Dgccr
- Housing
- ABS
- Blade Material
- Staindless Steel
- Other
- Excellent Quality and Sanitary
- Color
- Black
- Transport Package
- Gift Box + Carton
- Specification
- 220-240V, 50-60HZ, 800W
- Trademark
- OEM
- Origin
- China(Mainland)
- HS Code
- 85166090
- Production Capacity
- 20, 000 PCS/Week
Packaging & Delivery
- Package Size
- 24.60cm * 20.20cm * 32.50cm
- Package Gross Weight
- 2.500kg
Product Description
| Product name :1.25L/10 Cup Electric Drip Coffee Maker Machine With Stainless Steel Decoration Model No: CG-006 |
|
|
1. Capacity: 1.25L, 10 cups
|
|
| 2. 120V 220V-240V 60/50Hz 800W | |
| 3. Comply ErP2 and Auto shut off ,Anti-drip Function | |
| 4. Resuable cone filter with handle | |
| 5. Non-stick warm plate and keep warm function | |
| 6.With clear water level indicator | |
| 7.Overheat protection by thermostat and thermo fuse | |
| Specification | |
| Voltage | 220-240V 50/60Hz |
| Power | 800W |
| Material | stainless blade and bowl |
| Print logo | Yes |
| Home use | Yes |
| Cord length | 75 m |
| Plug | VDE |
| Origin | China (mainland) |
| Certificate | GS / CE / CB/ EMC / LVD/ ROHS / LFGB |
| Packing details : | |
| Gift box size : | 246*202*325cm |
| Carton size : | 266*626*670cm |
| Packing type: | Gift box + Carton |
| N.W./G.W.: | |
| Loading qty (20'/40'/40HQ): | 1542/3240/3780pcs |
| Loading Port : | Ningbo |
| Payment terms: | 30% deposit , the balance against the copy of BL or LC at sight |
| MOQ : | 3000 PCS |


Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Coffee Maker & Grinder
- Coffee grinder
- 1.25L/10 Cup Electric Drip Coffee Maker Machine with Stainless Steel Decoration
Related Categories
Hot Searches
More