Professional Espresso Coffee Machine with Grinder
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Blade Coffee Grinders |
| Application: | Home |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2019
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Exhibition Experience
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
Sign In to see all verified strength labels (13)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- CG-010
- Degree of Grind
- Fine Grind
- Power
- 1560W
- Capacity
- 2L
- Power Source
- Electric
- Grind Speed Adjustment
- Unadjustable
- Power-off Protection
- Power-off Protection
- Automatic Filtration
- Automatic Filtration
- Housing Material
- Stainless Steel
- Certification
- cETL/ETL/FDA/CE/GS/ RoHS/Weee/Reach/Pah/LFGB/Dgccr
- Quantity/CTN
- 1 PCS
- Scence
- Home
- Packing
- Gift Box
- Housing
- ABS
- Blade Material
- Staindless Steel
- Other
- Excellent Quality and Sanitary
- Color
- Black
- Transport Package
- Gift Box + Carton
- Specification
- 1560W
- Trademark
- OEM
- Origin
- China(Mainland)
- HS Code
- 85166090
- Production Capacity
- 20, 000 PCS/Week
Packaging & Delivery
- Package Size
- 37.00cm * 37.00cm * 49.50cm
- Package Gross Weight
- 7.950kg
Product Description
| Product name :Professional Espresso coffee machine with grinder Model No: CG-010 |
|
|
1.Power rating: 1560W.
|
|
| 2. Single Boiler, 58mm stainless steel handle | |
| 3.Transparent removable water tank. | |
| 4. 15 bar Pump .Water capacity: 2 L. | |
| 5. Coffee powder holder receive fresh coffee powder from grinding unit | |
| 6.Grinding unit can use as bean grinder | |
| 7.Auto shut off / energy saving Machine | |
| 8.Espresso coffee machine unit built inside, with bean grinder | |
| 9. Stamper and Milk Pitcher WxHxD=311mmx415mmx308 | |
| Specification | |
| Voltage | 220-240V 50/60Hz |
| Power | 15600W |
| Material | stainless blade and bowl |
| Print logo | Yes |
| Home use | Yes |
| Cord length | 75 m |
| Plug | VDE |
| Origin | China (mainland) |
| Certificate | GS / CE / CB/ EMC / LVD/ ROHS / LFGB |
| Packing details : | |
| Gift box size : | 370x370x495mm |
| Carton size : | 385x385x525mm |
| Packing type: | 1pcs/ctn |
| N.W./G.W.: | 6.1/ 7.95 KG |
| Loading qty (20'/40'/40HQ): | 360/720/880pcs |
| Loading Port : | Ningbo |
| Payment terms: | 30% deposit , the balance against the copy of BL or LC at sight |
| MOQ : | 3000 PCS |


Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Coffee Maker & Grinder
- Coffee maker
- Professional Espresso Coffee Machine with Grinder
Related Categories
Hot Searches
More